Dan Ebert

Race Stats

  • Events29
  • Wins3
  • Top 516
  • Top 1019
9/28/2018 - ABC Raceway

9/28/2018 - ABC Raceway

Ashland, WI

Classes

  • WISSOTA Late Model30 entries
  • WISSOTA Super Stock57 entries
  • WISSOTA Midwest Mods72 entries
  • B Modifieds
  • WISSOTA Modifieds57 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Competitor Overview


Dan Ebert

Dan Ebert

Lake Shore, MN

WISSOTA Modifieds Start Finish +/-
A Feature 1 15 13 2
Heat 1 7 3 4

WISSOTA Modifieds

35 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 37 Kelly Estey Kelly Estey Hibbing, MN Hibbing, MN 2
2 5 11B Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN 3
3 8 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 5
4 4 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI -
5 1 22E Kevin Eder Kevin Eder Cameron, WI Cameron, WI -4
6 21 4N Jeremy Nelson Jeremy Nelson Alexandria, MN Alexandria, MN 15
7 11 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 4
8 19 289 Jimmy Mars Jimmy Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 11
9 7 99L Steve Lavasseur Steve Lavasseur River Falls , WI River Falls , WI -2
10 17 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 7
11 18 32 Pat Cook Pat Cook Washburn, WI Washburn, WI 7
12 12 89JR J.T. Johnson J.T. Johnson Milaca, MN Milaca, MN -
13 15 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 2
14 2 45 Bob Broking Bob Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -12
15 14 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN -1
16 9 22T Michael Truscott Michael Truscott Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -7
17 13 73 Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN -4
18 6 21B Brandon Jensen Brandon Jensen Ellsworth, WI Ellsworth, WI -12
19 23 89 A.J. Diemel A.J. Diemel Elk Mound, WI Elk Mound, WI 4
20 20 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN -
21 24 92 Scott Duval Scott Duval Bloomer, WI Bloomer, WI 3
22 16 21 Jake Smith Jake Smith Fall Creek, WI Fall Creek, WI -6
23 DNF 10 45J Johnny Broking Johnny Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -13
24 DNF 22 81 Ashley Anderson Ashley Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI -2
12 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 289 Jimmy Mars Jimmy Mars Menomonie, WI Menomonie, WI -
2 2 81 Ashley Anderson Ashley Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI -
Top 2 transfer
3 6 35 Grant Southworth Grant Southworth Bloomer, WI Bloomer, WI 3
4 3 4 Bill Byholm Bill Byholm Glidden, WI Glidden, WI -1
5 10 98 Al Uotinen Al Uotinen Superior, WI Superior, WI 5
6 12 30 Matt Leer Matt Leer Bruce, WI Bruce, WI 6
7 4 22B Josh Beaulieu Josh Beaulieu Bemidji, MN Bemidji, MN -3
8 8 95 Rick Rivord Rick Rivord Superior, WI Superior, WI -
9 11 55W Jeffrey Wood Jeffrey Wood Chisholm, MN Chisholm, MN 2
10 5 22 Jeff Spacek Jeff Spacek Phillips, WI Phillips, WI -5
11 9 35B David Baxter David Baxter Eau Claire, WI Eau Claire, WI -2
12 13 18 Mark Hanson Mark Hanson Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 1
13 14 4S Steve Stavenger Steve Stavenger Gilbert, MN Gilbert, MN 1
DNS 7 3H Jake Hiatt Jake Hiatt Mason, WI Mason, WI -
12 Laps

B Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN 1
2 1 89 A.J. Diemel A.J. Diemel Elk Mound, WI Elk Mound, WI -1
Top 2 transfer
3 7 V2 Joey Jensen Joey Jensen Forest Lake, MN Forest Lake, MN 4
4 10 4X Steve Stuart Steve Stuart Ashland, WI Ashland, WI 6
5 4 1L Donnie Lofdahl Donnie Lofdahl Duluth, MN Duluth, MN -1
6 6 54 Rick Niemi Rick Niemi Eveleth, MN Eveleth, MN -
7 12 05 Jake Hartung Jake Hartung Elmwood, WI Elmwood, WI 5
8 8 42 Paul Niznik Paul Niznik Medford, WI Medford, WI -
9 9 444 Tanner Byholm Tanner Byholm Glidden, WI Glidden, WI -
10 5 4L Carey LePage Carey LePage Culver, MN Culver, MN -5
11 DNF 11 24JR Jeffrey Lien Jr Jeffrey Lien Jr Mora, MN Mora, MN -
DQ 3 45C Greg Chesley Greg Chesley Duluth, MN Duluth, MN -
12 Laps

B Feature 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 4N Jeremy Nelson Jeremy Nelson Alexandria, MN Alexandria, MN -
2 7 92 Scott Duval Scott Duval Bloomer, WI Bloomer, WI 5
Top 2 transfer
3 3 99 Neil Balduc Neil Balduc Bessemer, MI Bessemer, MI -
4 13 78 Brent Prochnow Brent Prochnow Colfax, WI Colfax, WI 9
5 6 3C Chet Atkinson Chet Atkinson Hugo, MN Hugo, MN 1
6 9 95X Kent Baxter Kent Baxter Colfax, WI Colfax, WI 3
7 2 32III Cody Carlson Cody Carlson Superior, WI Superior, WI -5
8 5 11 Sam Fankhauser Sam Fankhauser Rice Lake, WI Rice Lake, WI -3
9 4 93 Mike Knopps Mike Knopps Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -5
10 8 88 Tyler Luger Tyler Luger Oxford, WI Oxford, WI -2
11 DNF 12 65 Jake Miller Jake Miller Somerset, WI Somerset, WI 1
12 DNF 11 2G Troy Girolamo Troy Girolamo Williston, ND Williston, ND -1
DNS 10 27H Steve Hallquist Steve Hallquist Fall Creek, WI Fall Creek, WI -
10 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 11B Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN 2
2 9 22T Michael Truscott Michael Truscott Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 7
3 7 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 4
Top 3 transfer
4 10 289 Jimmy Mars Jimmy Mars Menomonie, WI Menomonie, WI 6
5 6 4 Bill Byholm Bill Byholm Glidden, WI Glidden, WI 1
6 2 22 Jeff Spacek Jeff Spacek Phillips, WI Phillips, WI -4
7 8 3H Jake Hiatt Jake Hiatt Mason, WI Mason, WI 1
8 4 35B David Baxter David Baxter Eau Claire, WI Eau Claire, WI -4
9 5 4X Steve Stuart Steve Stuart Ashland, WI Ashland, WI -4
DQ 1 78 Brent Prochnow Brent Prochnow Colfax, WI Colfax, WI -
10 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 45 Bob Broking Bob Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -
2 2 45J Johnny Broking Johnny Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -
3 4 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 1
Top 3 transfer
4 6 89 A.J. Diemel A.J. Diemel Elk Mound, WI Elk Mound, WI 2
5 5 45C Greg Chesley Greg Chesley Duluth, MN Duluth, MN -
6 3 4L Carey LePage Carey LePage Culver, MN Culver, MN -3
7 7 V2 Joey Jensen Joey Jensen Forest Lake, MN Forest Lake, MN -
8 DNF 8 24JR Jeffrey Lien Jr Jeffrey Lien Jr Mora, MN Mora, MN -
9 DNF 10 30 Matt Leer Matt Leer Bruce, WI Bruce, WI 1
DNS 9 18 Mark Hanson Mark Hanson Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -
10 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 22E Kevin Eder Kevin Eder Cameron, WI Cameron, WI -
2 10 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 8
3 7 73 Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN 4
Top 3 transfer
4 8 4N Jeremy Nelson Jeremy Nelson Alexandria, MN Alexandria, MN 4
5 3 99 Neil Balduc Neil Balduc Bessemer, MI Bessemer, MI -2
6 4 11 Sam Fankhauser Sam Fankhauser Rice Lake, WI Rice Lake, WI -2
7 9 92 Scott Duval Scott Duval Bloomer, WI Bloomer, WI 2
8 6 444 Tanner Byholm Tanner Byholm Glidden, WI Glidden, WI -2
9 DNF 2 05 Jake Hartung Jake Hartung Elmwood, WI Elmwood, WI -7
DNS 5 4S Steve Stavenger Steve Stavenger Gilbert, MN Gilbert, MN -
10 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI 1
2 4 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 2
3 6 32 Pat Cook Pat Cook Washburn, WI Washburn, WI 3
Top 3 transfer
4 3 81 Ashley Anderson Ashley Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI -1
5 1 22B Josh Beaulieu Josh Beaulieu Bemidji, MN Bemidji, MN -4
6 9 35 Grant Southworth Grant Southworth Bloomer, WI Bloomer, WI 3
7 8 95 Rick Rivord Rick Rivord Superior, WI Superior, WI 1
8 5 95X Kent Baxter Kent Baxter Colfax, WI Colfax, WI -3
9 7 27H Steve Hallquist Steve Hallquist Fall Creek, WI Fall Creek, WI -2
10 Laps

Heat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 21B Brandon Jensen Brandon Jensen Ellsworth, WI Ellsworth, WI 1
2 7 99L Steve Lavasseur Steve Lavasseur River Falls , WI River Falls , WI 5
3 5 21 Jake Smith Jake Smith Fall Creek, WI Fall Creek, WI 2
Top 3 transfer
4 6 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN 2
5 1 1L Donnie Lofdahl Donnie Lofdahl Duluth, MN Duluth, MN -4
6 8 54 Rick Niemi Rick Niemi Eveleth, MN Eveleth, MN 2
7 4 42 Paul Niznik Paul Niznik Medford, WI Medford, WI -3
8 9 98 Al Uotinen Al Uotinen Superior, WI Superior, WI 1
9 3 55W Jeffrey Wood Jeffrey Wood Chisholm, MN Chisholm, MN -6
10 Laps

Heat 6

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 37 Kelly Estey Kelly Estey Hibbing, MN Hibbing, MN 1
2 5 89JR J.T. Johnson J.T. Johnson Milaca, MN Milaca, MN 3
3 4 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN 1
Top 3 transfer
4 1 32III Cody Carlson Cody Carlson Superior, WI Superior, WI -3
5 9 93 Mike Knopps Mike Knopps Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 4
6 3 3C Chet Atkinson Chet Atkinson Hugo, MN Hugo, MN -3
7 6 88 Tyler Luger Tyler Luger Oxford, WI Oxford, WI -1
8 DNF 8 2G Troy Girolamo Troy Girolamo Williston, ND Williston, ND -
9 DNF 7 65 Jake Miller Jake Miller Somerset, WI Somerset, WI -2
Collins Brothers Towing
Minnesota Truck Headquarters (MTH)
Woodies Racing
Country Pride Excavating
AMSOIL Synthetic Motor Oil
Ryan Benjamin Realty
Iron City Construction
Shaw Trucking
Pederson Farms
Country Cat
Shocker Hitch
General Formulations
Fox Factory
Speedwerx Inc/Energy Release
BCC Signs  Graphics
Go Lithium
Rob Mueller Electric
Quarter Master
Hyperco 2023
Allstar Performance
WE Insurance
G + G
Wehrs Machine
Hooker Harness