Dan Ebert

Race Stats

  • Events29
  • Wins3
  • Top 516
  • Top 1019
9/7/2019 - Gondik Law Speedway

9/7/2019 - Gondik Law Speedway

Superior, WI

Classes

  • WISSOTA Midwest Mods43 entries
  • WISSOTA Late Model24 entries
  • WISSOTA Super Stock31 entries
  • WISSOTA Modifieds33 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Competitor Overview


Dan Ebert

Dan Ebert

Lake Shore, MN

WISSOTA Late Model Start Finish +/-
Feature 2 3 -1
Heat 2 6 1 5
WISSOTA Modifieds Start Finish +/-
Feature 6 6 -
Heat 2 1 1 -

WISSOTA Late Model

40 Laps

Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN -
2 3 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich St. Paul, MN St. Paul, MN 1
3 2 66 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN -1
4 4 UPI2 Terry Lillo Terry Lillo Duluth, MN Duluth, MN -
5 15 68 Mike Prochnow Mike Prochnow Menomonie, WI Menomonie, WI 10
6 5 17 Deven VanHouse Deven VanHouse Silver Bay, MN Silver Bay, MN -1
7 7 19 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI -
8 12 55N Greg Nippoldt Greg Nippoldt Roberts, WI Roberts, WI 4
9 6 F19 Marshall Fegers Marshall Fegers Savage, MN Savage, MN -3
10 10 71(H) Rick Hanestad Rick Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -
11 14 71JR Buddy Hanestad Buddy Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI 3
12 9 21(E) David Esse David Esse Cloquet, MN Cloquet, MN -3
13 8 16 Derek Vesel Derek Vesel Hibbing, MN Hibbing, MN -5
14 13 UPI9 Chris Lillo Chris Lillo Duluth, MN Duluth, MN -1
15 19 42 Tim Lillo Tim Lillo Superior, WI Superior, WI 4
16 DNF 20 51 Randy Gullixson Randy Gullixson Baldwin, WI Baldwin, WI 4
17 DNF 22 23 Kyle Peterlin Kyle Peterlin Hibbing, MN Hibbing, MN 5
18 DNF 17 24JR Jeffrey Lien Jr Jeffrey Lien Jr Mora, MN Mora, MN -1
19 DNF 16 T18 T.J. Adams T.J. Adams Hayward, WI Hayward, WI -3
20 DNF 18 87 Mike Bellefeuille Mike Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN -2
21 DNF 11 1 Kevin Eder Kevin Eder Cameron, WI Cameron, WI -10
DNS 21 8 Gregg Hill Gregg Hill Eveleth, MN Eveleth, MN -
DNS 23 7C Robbie Cooper Robbie Cooper South Range, WI South Range, WI -
DNS 24 42M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 6
2 6 UPI2 Terry Lillo Terry Lillo Duluth, MN Duluth, MN 4
3 4 19 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI 1
4 5 71(H) Rick Hanestad Rick Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI 1
5 8 55N Greg Nippoldt Greg Nippoldt Roberts, WI Roberts, WI 3
6 2 24JR Jeffrey Lien Jr Jeffrey Lien Jr Mora, MN Mora, MN -4
7 1 42 Tim Lillo Tim Lillo Superior, WI Superior, WI -6
DNS 3 7C Robbie Cooper Robbie Cooper South Range, WI South Range, WI -
All transfer
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 66 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 5
2 4 17 Deven VanHouse Deven VanHouse Silver Bay, MN Silver Bay, MN 2
3 2 21(E) David Esse David Esse Cloquet, MN Cloquet, MN -1
4 5 1 Kevin Eder Kevin Eder Cameron, WI Cameron, WI 1
5 1 71JR Buddy Hanestad Buddy Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -4
6 8 T18 T.J. Adams T.J. Adams Hayward, WI Hayward, WI 2
7 7 51 Randy Gullixson Randy Gullixson Baldwin, WI Baldwin, WI -
8 DNF 3 23 Kyle Peterlin Kyle Peterlin Hibbing, MN Hibbing, MN -5
All transfer
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich St. Paul, MN St. Paul, MN 5
2 2 F19 Marshall Fegers Marshall Fegers Savage, MN Savage, MN -
3 1 16 Derek Vesel Derek Vesel Hibbing, MN Hibbing, MN -2
4 4 UPI9 Chris Lillo Chris Lillo Duluth, MN Duluth, MN -
5 5 68 Mike Prochnow Mike Prochnow Menomonie, WI Menomonie, WI -
6 3 87 Mike Bellefeuille Mike Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN -3
7 DNF 8 8 Gregg Hill Gregg Hill Eveleth, MN Eveleth, MN 1
DNS 7 42M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN -
All transfer

Hotlaps 1

Finish Start # Competitor Hometown Time
1 1 42M Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN

WISSOTA Modifieds

30 Laps

Feature

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 98 Al Uotinen Al Uotinen Superior, WI Superior, WI 1
2 4 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 2
3 5 73 Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN 2
4 9 95 Scott Lawrence Scott Lawrence Superior, WI Superior, WI 5
5 22 11 Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN 17
6 6 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN -
7 18 32III Cody Carlson Cody Carlson Superior, WI Superior, WI 11
8 15 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 7
9 20 97 Greg Chesley Greg Chesley Duluth, MN Duluth, MN 11
10 7 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI -3
11 19 1L Donnie Lofdahl Donnie Lofdahl Duluth, MN Duluth, MN 8
12 14 224 Cody Wolkowski Cody Wolkowski Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON 2
13 16 122 Cole Spacek Cole Spacek Phillips, WI Phillips, WI 3
14 12 T23 John Toppozini John Toppozini Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -2
15 17 22(J) Jeff Spacek Jeff Spacek Phillips, WI Phillips, WI 2
16 24 32 Pat Cook Pat Cook Washburn, WI Washburn, WI 8
17 21 54L Jayme Lautigar Jayme Lautigar Gilbert, MN Gilbert, MN 4
18 25 71 Todd Gehl Todd Gehl Solon Springs, WI Solon Springs, WI 7
19 23 18M Mason McEvers Mason McEvers Rochester, MN Rochester, MN 4
20 11 1 Scott Heikkinen Scott Heikkinen Eveleth, MN Eveleth, MN -9
21 DNF 1 4(N) Jeremy Nelson Jeremy Nelson Alexandria, MN Alexandria, MN -20
22 DNF 10 45J Johnny Broking Johnny Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -12
23 DNF 13 99L Steve Lavasseur Steve Lavasseur River Falls , WI River Falls , WI -10
24 DNF 3 81 Ashley Anderson Ashley Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI -21
25 DNF 8 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN -17
12 Laps

Semi Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 22(J) Jeff Spacek Jeff Spacek Phillips, WI Phillips, WI 1
2 1 1L Donnie Lofdahl Donnie Lofdahl Duluth, MN Duluth, MN -1
3 3 54L Jayme Lautigar Jayme Lautigar Gilbert, MN Gilbert, MN -
4 5 18M Mason McEvers Mason McEvers Rochester, MN Rochester, MN 1
Top 4 transfer
5 7 4X Steve Stuart Steve Stuart Ashland, WI Ashland, WI 2
6 DNF 8 68K Dan Kingsley Dan Kingsley Superior, WI Superior, WI 2
7 DNF 4 150 Austin McWilliam Austin McWilliam Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -3
DNS 6 3H Jake Hiatt Jake Hiatt Mason, WI Mason, WI -
DNS 9 42 Paul Niznik Paul Niznik Medford, WI Medford, WI -
12 Laps

Semi Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 32III Cody Carlson Cody Carlson Superior, WI Superior, WI -
2 2 97 Greg Chesley Greg Chesley Duluth, MN Duluth, MN -
3 8 11 Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN 5
4 6 32 Pat Cook Pat Cook Washburn, WI Washburn, WI 2
Top 4 transfer
5 3 71 Todd Gehl Todd Gehl Solon Springs, WI Solon Springs, WI -2
6 4 4S Steve Stavenger Steve Stavenger Gilbert, MN Gilbert, MN -2
7 DNF 5 55W Jeffrey Wood Jeffrey Wood Chisholm, MN Chisholm, MN -2
DNS 7 37 Kelly Estey Kelly Estey Hibbing, MN Hibbing, MN -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 4(N) Jeremy Nelson Jeremy Nelson Alexandria, MN Alexandria, MN 5
2 8 98 Al Uotinen Al Uotinen Superior, WI Superior, WI 6
3 1 1 Scott Heikkinen Scott Heikkinen Eveleth, MN Eveleth, MN -2
4 3 122 Cole Spacek Cole Spacek Phillips, WI Phillips, WI -1
5 7 1L Donnie Lofdahl Donnie Lofdahl Duluth, MN Duluth, MN 2
6 9 97 Greg Chesley Greg Chesley Duluth, MN Duluth, MN 3
7 2 55W Jeffrey Wood Jeffrey Wood Chisholm, MN Chisholm, MN -5
8 5 4X Steve Stuart Steve Stuart Ashland, WI Ashland, WI -3
9 DNF 4 11 Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN -5
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN -
2 4 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN 2
3 2 T23 John Toppozini John Toppozini Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -1
4 5 224 Cody Wolkowski Cody Wolkowski Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON 1
5 6 32III Cody Carlson Cody Carlson Superior, WI Superior, WI 1
6 3 150 Austin McWilliam Austin McWilliam Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -3
7 DNF 8 37 Kelly Estey Kelly Estey Hibbing, MN Hibbing, MN 1
DNS 7 42 Paul Niznik Paul Niznik Medford, WI Medford, WI -
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 57 Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI -
2 8 81 Ashley Anderson Ashley Anderson Elk Mound, WI Elk Mound, WI 6
3 7 95 Scott Lawrence Scott Lawrence Superior, WI Superior, WI 4
4 2 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN -2
5 6 22(J) Jeff Spacek Jeff Spacek Phillips, WI Phillips, WI 1
6 4 4S Steve Stavenger Steve Stavenger Gilbert, MN Gilbert, MN -2
7 3 3H Jake Hiatt Jake Hiatt Mason, WI Mason, WI -4
8 DNF 5 68K Dan Kingsley Dan Kingsley Superior, WI Superior, WI -3
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 73 Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN 1
2 7 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 5
3 5 45J Johnny Broking Johnny Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 2
4 6 99L Steve Lavasseur Steve Lavasseur River Falls , WI River Falls , WI 2
5 4 54L Jayme Lautigar Jayme Lautigar Gilbert, MN Gilbert, MN -1
6 1 71 Todd Gehl Todd Gehl Solon Springs, WI Solon Springs, WI -5
7 8 18M Mason McEvers Mason McEvers Rochester, MN Rochester, MN 1
8 3 32 Pat Cook Pat Cook Washburn, WI Washburn, WI -5
Collins Brothers Towing
Minnesota Truck Headquarters (MTH)
Woodies Racing
Country Pride Excavating
AMSOIL Synthetic Motor Oil
Ryan Benjamin Realty
Iron City Construction
Shaw Trucking
Pederson Farms
Country Cat
Shocker Hitch
General Formulations
Fox Factory
Speedwerx Inc/Energy Release
BCC Signs  Graphics
Go Lithium
Rob Mueller Electric
Quarter Master
Hyperco 2023
Allstar Performance
WE Insurance
G + G
Wehrs Machine
Hooker Harness