Dan Ebert

Race Stats

  • Events29
  • Wins3
  • Top 516
  • Top 1019
8/23/2019 - I-94 Speedway

8/23/2019 - I-94 Speedway

Fergus Falls, MN

Classes

  • Gen X Late Model25 entries
  • WISSOTA Late Model43 entries
  • WISSOTA Midwest Mods26 entries
  • WISSOTA Modifieds31 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Competitor Overview


Dan Ebert

Dan Ebert

Lake Shore, MN

WISSOTA Late Model Start Finish +/-
A Feature 1 9 4 5
Heat 4 3 2 1
WISSOTA Modifieds Start Finish +/-
A-Main 5 24 DNF -19
Heat 4 7 1 6

WISSOTA Late Model

30 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN 3
2 5 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 3
3 2 50 Jeff Wildung Jeff Wildung Nassau, MN Nassau, MN -1
4 9 66 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 5
5 3 71 Rick Hanestad Rick Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -2
6 1 19 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI -5
7 11 12 Chad Becker Chad Becker Aberdeen, SD Aberdeen, SD 4
8 17 7M Ryan Mikkelson Ryan Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN 9
9 10 12S Brad Seng Brad Seng Grand Forks, ND Grand Forks, ND 1
10 15 F19 Marshall Fegers Marshall Fegers Savage, MN Savage, MN 5
11 20 44 Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN 9
12 18 4E Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB 6
13 7 86 Matthew Smith Matthew Smith Leduc, AB Leduc, AB -6
14 14 4V Billy Vogel Billy Vogel Fargo, ND Fargo, ND -
15 13 06 David Smith David Smith Parkland County, AB Parkland County, AB -2
16 22 16W Thomas Weisgram Thomas Weisgram Northville, SD Northville, SD 6
17 16 14 Brody Troftgruben Brody Troftgruben Grand Forks, ND Grand Forks, ND -1
18 19 90 Lance Matthees Lance Matthees Winona, MN Winona, MN 1
19 21 1-2 Bryce Sward Bryce Sward Nelson, MN Nelson, MN 2
20 24 10 Kevin Robertson Kevin Robertson Enderlin, ND Enderlin, ND 4
21 23 3M Greg Meyer Greg Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 2
22 DNF 8 1QT Brian Diede Brian Diede Huron, SD Huron, SD -14
23 DNF 6 45 Dustin Bluhm Dustin Bluhm Kindred, ND Kindred, ND -17
24 DNF 12 50W Ben Wolden Ben Wolden Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN -12
15 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 1-2 Bryce Sward Bryce Sward Nelson, MN Nelson, MN 1
2 6 3M Greg Meyer Greg Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 4
Top 2 transfer
3 5 10X Blake Swenson Blake Swenson Watertown, SD Watertown, SD 2
4 12 18X Shawn Meyer Shawn Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 8
5 4 9R Erik Robertson Erik Robertson Casselton, ND Casselton, ND -1
6 1 18 Curt Gelling Curt Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD -5
7 10 81X Matt Sparby Matt Sparby Bemidji, MN Bemidji, MN 3
8 8 16S Jeff Hapala Jeff Hapala West Fargo, ND West Fargo, ND -
9 9 3 Clarence Washburn Clarence Washburn Hector, MN Hector, MN -
10 DNF 7 71JR Buddy Hanestad Buddy Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -3
11 DNF 3 10K Shawn Kirwin Shawn Kirwin Morris, MN Morris, MN -8
DNS 11 X Chuck Swenson Chuck Swenson Watertown, SD Watertown, SD -
15 Laps

B Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 16W Thomas Weisgram Thomas Weisgram Northville, SD Northville, SD 3
2 2 10 Kevin Robertson Kevin Robertson Enderlin, ND Enderlin, ND -
Top 2 transfer
3 11 15 Cody Skytland Cody Skytland Horace, ND Horace, ND 8
4 6 4C Ryan Corbett Ryan Corbett Grand Forks, ND Grand Forks, ND 2
5 9 14E Eric Edwards Eric Edwards Edgeley, ND Edgeley, ND 4
6 1 03 Casey Meyer Casey Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -5
7 3 2* Cole Babcock Cole Babcock Rothsay, MN Rothsay, MN -4
8 10 3H Jerry Hauge Jerry Hauge Underwood, MN Underwood, MN 2
9 7 7 Scott Lehn Scott Lehn Albany, MN Albany, MN -2
10 DNF 5 29K Ryan Kereluk Ryan Kereluk St. Andrews, MB St. Andrews, MB -5
11 DNF 8 84X Joshua Johnson Joshua Johnson Harwood, ND Harwood, ND -3

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 1
2 1 45 Dustin Bluhm Dustin Bluhm Kindred, ND Kindred, ND -1
3 6 12 Chad Becker Chad Becker Aberdeen, SD Aberdeen, SD 3
4 3 14 Brody Troftgruben Brody Troftgruben Grand Forks, ND Grand Forks, ND -1
Top 4 transfer
5 9 18 Curt Gelling Curt Gelling Aberdeen, SD Aberdeen, SD 4
6 7 2* Cole Babcock Cole Babcock Rothsay, MN Rothsay, MN 1
7 8 3M Greg Meyer Greg Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 1
8 4 84X Joshua Johnson Joshua Johnson Harwood, ND Harwood, ND -4
9 5 3H Jerry Hauge Jerry Hauge Underwood, MN Underwood, MN -4

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN -
2 4 86 Matthew Smith Matthew Smith Leduc, AB Leduc, AB 2
3 7 50W Ben Wolden Ben Wolden Fergus Falls, MN Fergus Falls, MN 4
4 5 7M Ryan Mikkelson Ryan Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN 1
Top 4 transfer
5 9 03 Casey Meyer Casey Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND 4
6 2 9R Erik Robertson Erik Robertson Casselton, ND Casselton, ND -4
7 8 4C Ryan Corbett Ryan Corbett Grand Forks, ND Grand Forks, ND 1
8 3 3 Clarence Washburn Clarence Washburn Hector, MN Hector, MN -5
9 DNF 6 15 Cody Skytland Cody Skytland Horace, ND Horace, ND -3

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 71 Rick Hanestad Rick Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -
2 2 1QT Brian Diede Brian Diede Huron, SD Huron, SD -
3 4 06 David Smith David Smith Parkland County, AB Parkland County, AB 1
4 5 4E Shane Edginton Shane Edginton East St. Paul, MB East St. Paul, MB 1
Top 4 transfer
5 7 1-2 Bryce Sward Bryce Sward Nelson, MN Nelson, MN 2
6 9 16W Thomas Weisgram Thomas Weisgram Northville, SD Northville, SD 3
7 3 71JR Buddy Hanestad Buddy Hanestad Boyceville, WI Boyceville, WI -4
8 6 14E Eric Edwards Eric Edwards Edgeley, ND Edgeley, ND -2
DQ 8 18X Shawn Meyer Shawn Meyer Wahpeton, ND Wahpeton, ND -

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 19 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI 3
2 3 66 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 1
3 8 4V Billy Vogel Billy Vogel Fargo, ND Fargo, ND 5
4 7 90 Lance Matthees Lance Matthees Winona, MN Winona, MN 3
Top 4 transfer
5 6 10 Kevin Robertson Kevin Robertson Enderlin, ND Enderlin, ND 1
6 5 10X Blake Swenson Blake Swenson Watertown, SD Watertown, SD -1
7 2 7 Scott Lehn Scott Lehn Albany, MN Albany, MN -5
8 DNF 1 X Chuck Swenson Chuck Swenson Watertown, SD Watertown, SD -7

Heat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 50 Jeff Wildung Jeff Wildung Nassau, MN Nassau, MN -
2 8 12S Brad Seng Brad Seng Grand Forks, ND Grand Forks, ND 6
3 5 F19 Marshall Fegers Marshall Fegers Savage, MN Savage, MN 2
4 2 44 Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN -2
Top 4 transfer
5 3 10K Shawn Kirwin Shawn Kirwin Morris, MN Morris, MN -2
6 4 29K Ryan Kereluk Ryan Kereluk St. Andrews, MB St. Andrews, MB -2
7 7 16S Jeff Hapala Jeff Hapala West Fargo, ND West Fargo, ND -
8 6 81X Matt Sparby Matt Sparby Bemidji, MN Bemidji, MN -2

WISSOTA Modifieds

20 Laps

A-Main

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 2X Brady Gerdes Brady Gerdes Villard, MN Villard, MN 1
2 1 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN -1
3 8 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN 5
4 7 5X Dan Pederson Dan Pederson Underwood, MN Underwood, MN 3
5 4 2J Blake Jegtvig Blake Jegtvig Hawley, MN Hawley, MN -1
6 3 5D Scot Danzeisen Scot Danzeisen Herman, MN Herman, MN -3
7 11 5H Brett Hoium Brett Hoium Villard, MN Villard, MN 4
8 10 85 Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD 2
9 14 17 Mike Greseth Mike Greseth Harwood, ND Harwood, ND 5
10 12 10X Dustin Bitzan Dustin Bitzan Brandon, MN Brandon, MN 2
11 16 32 Shaun Peterson Shaun Peterson Alexandria, MN Alexandria, MN 5
12 9 24S Mike Stearns Mike Stearns Aberdeen, SD Aberdeen, SD -3
13 19 52 Jason Thoennes Jason Thoennes Garfield, MN Garfield, MN 6
14 15 7T Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 1
15 18 15X Blake Boelens Blake Boelens Brandon, MN Brandon, MN 3
16 24 14 Eric Edwards Eric Edwards Edgeley, ND Edgeley, ND 8
17 13 5L Luke Lick Luke Lick Rosholt, SD Rosholt, SD -4
18 20 75 Mike Storck Mike Storck Morris, MN Morris, MN 2
19 22 99W Jake Wildman Jake Wildman Glenwood, MN Glenwood, MN 3
20 23 75C Cody Skytland Cody Skytland Horace, ND Horace, ND 3
21 21 26X Brent Pulskamp Brent Pulskamp Wahpeton, ND Wahpeton, ND -
22 DNF 17 13X McKenzie Mikkelson McKenzie Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN -5
23 DNF 6 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND -17
24 DNF 5 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN -19
10 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 26X Brent Pulskamp Brent Pulskamp Wahpeton, ND Wahpeton, ND 1
2 3 99W Jake Wildman Jake Wildman Glenwood, MN Glenwood, MN 1
3 7 75C Cody Skytland Cody Skytland Horace, ND Horace, ND 4
4 5 14 Eric Edwards Eric Edwards Edgeley, ND Edgeley, ND 1
Top 4 transfer
5 10 48D Brent Dutenhoffer Brent Dutenhoffer Watertown, SD Watertown, SD 5
6 11 6T Corky Thomas Corky Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 5
7 1 11Z Dylan Zabel Dylan Zabel Selby, SD Selby, SD -6
8 9 84 Michael Johnson Michael Johnson Moorhead, MN Moorhead, MN 1
9 DNF 6 53 Chris Mensen Chris Mensen Carlos, MN Carlos, MN -3
10 DNF 8 8Y Bill Yonke Bill Yonke Thief River Falls, MN Thief River Falls, MN -2
DQ 4 60H Tyler Hall Tyler Hall Fertile, MN Fertile, MN -
8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND 4
2 3 2J Blake Jegtvig Blake Jegtvig Hawley, MN Hawley, MN 1
3 4 24S Mike Stearns Mike Stearns Aberdeen, SD Aberdeen, SD 1
4 1 5L Luke Lick Luke Lick Rosholt, SD Rosholt, SD -3
5 7 13X McKenzie Mikkelson McKenzie Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN 2
Top 5 transfer
6 2 11Z Dylan Zabel Dylan Zabel Selby, SD Selby, SD -4
7 DNF 6 48D Brent Dutenhoffer Brent Dutenhoffer Watertown, SD Watertown, SD -1
8 DNF 8 6T Corky Thomas Corky Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN -
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN -
2 3 5D Scot Danzeisen Scot Danzeisen Herman, MN Herman, MN 1
3 5 85 Jayson Good Jayson Good Watertown, SD Watertown, SD 2
4 7 17 Mike Greseth Mike Greseth Harwood, ND Harwood, ND 3
5 4 15X Blake Boelens Blake Boelens Brandon, MN Brandon, MN -1
Top 5 transfer
6 2 26X Brent Pulskamp Brent Pulskamp Wahpeton, ND Wahpeton, ND -4
7 8 14 Eric Edwards Eric Edwards Edgeley, ND Edgeley, ND 1
8 6 8Y Bill Yonke Bill Yonke Thief River Falls, MN Thief River Falls, MN -2
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN 1
2 1 5X Dan Pederson Dan Pederson Underwood, MN Underwood, MN -1
3 5 5H Brett Hoium Brett Hoium Villard, MN Villard, MN 2
4 3 7T Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN -1
5 8 52 Jason Thoennes Jason Thoennes Garfield, MN Garfield, MN 3
Top 5 transfer
6 6 99W Jake Wildman Jake Wildman Glenwood, MN Glenwood, MN -
7 7 53 Chris Mensen Chris Mensen Carlos, MN Carlos, MN -
8 4 84 Michael Johnson Michael Johnson Moorhead, MN Moorhead, MN -4
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 7 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 6
2 1 2X Brady Gerdes Brady Gerdes Villard, MN Villard, MN -1
3 6 10X Dustin Bitzan Dustin Bitzan Brandon, MN Brandon, MN 3
4 3 32 Shaun Peterson Shaun Peterson Alexandria, MN Alexandria, MN -1
5 4 75 Mike Storck Mike Storck Morris, MN Morris, MN -1
Top 5 transfer
6 5 75C Cody Skytland Cody Skytland Horace, ND Horace, ND -1
DQ 2 60H Tyler Hall Tyler Hall Fertile, MN Fertile, MN -
Collins Brothers Towing
Minnesota Truck Headquarters (MTH)
Woodies Racing
Country Pride Excavating
AMSOIL Synthetic Motor Oil
Ryan Benjamin Realty
Iron City Construction
Shaw Trucking
Pederson Farms
Country Cat
Shocker Hitch
General Formulations
Fox Factory
Speedwerx Inc/Energy Release
BCC Signs  Graphics
Go Lithium
Rob Mueller Electric
Quarter Master
Hyperco 2023
Allstar Performance
WE Insurance
G + G
Wehrs Machine
Hooker Harness