Dan Ebert

Race Stats

  • Events29
  • Wins3
  • Top 516
  • Top 1019
7/12/2019 - I-94 Speedway

7/12/2019 - I-94 Speedway

Fergus Falls, MN

Classes

  • Gen X Late Model15 entries
  • Short Tracker16 entries
  • WISSOTA Midwest Mods32 entries
  • WISSOTA Street Stock16 entries
  • WISSOTA Modifieds33 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Competitor Overview


Dan Ebert

Dan Ebert

Lake Shore, MN

WISSOTA Modifieds Start Finish +/-
A Feature 1 5 3 2
Heat 2 5 2 3

WISSOTA Modifieds

30 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 4 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Alexandria, MN Alexandria, MN -
2 3 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN 1
3 5 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 2
4 8 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN 4
5 13 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 8
6 6 17 Mike Greseth Mike Greseth Harwood, ND Harwood, ND -
7 10 21X Travis Saurer Travis Saurer Elizabeth, MN Elizabeth, MN 3
8 17 2X Brady Gerdes Brady Gerdes Villard, MN Villard, MN 9
9 4 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND -5
10 14 10X Dustin Bitzan Dustin Bitzan Brandon, MN Brandon, MN 4
11 9 5X Dan Pederson Dan Pederson Underwood, MN Underwood, MN -2
12 11 52 Jason Thoennes Jason Thoennes Garfield, MN Garfield, MN -1
13 7 2 Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN -6
14 15 5H Brett Hoium Brett Hoium Villard, MN Villard, MN 1
15 22 2J Blake Jegtvig Blake Jegtvig Hawley, MN Hawley, MN 7
16 16 6T Corky Thomas Corky Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN -
17 19 71 Trent Grager Trent Grager Sykeston, ND Sykeston, ND 2
18 20 84 Michael Johnson Michael Johnson Moorhead, MN Moorhead, MN 2
19 24 7T Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 5
20 DNF 2 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Princeton, MN Princeton, MN -18
21 DNF 21 89JR J.T. Johnson J.T. Johnson Milaca, MN Milaca, MN -
22 DNF 18 34 Scott Engholm Scott Engholm Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN -4
23 DNF 12 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN -11
24 DNF 23 97 Peter Loecken Peter Loecken Paynesville, MN Paynesville, MN -1
12 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 89JR J.T. Johnson J.T. Johnson Milaca, MN Milaca, MN 2
2 13 2J Blake Jegtvig Blake Jegtvig Hawley, MN Hawley, MN 11
3 7 97 Peter Loecken Peter Loecken Paynesville, MN Paynesville, MN 4
4 2 7T Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN -2
Top 4 transfer
5 11 88K Randy Klein Randy Klein Buffalo, ND Buffalo, ND 6
6 5 26X Brent Pulskamp Brent Pulskamp Wahpeton, ND Wahpeton, ND -1
7 6 13X McKenzie Mikkelson McKenzie Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN -1
8 4 15X Blake Boelens Blake Boelens Brandon, MN Brandon, MN -4
9 8 US Jonathan Olmscheid Jonathan Olmscheid Dassel, MN Dassel, MN -1
10 DNF 12 50 Brady Caul Brady Caul Fort Frances, ON Fort Frances, ON 2
DNS 1 7 Corey Jones Corey Jones Zimmerman, MN Zimmerman, MN -
DNS 9 53 Chris Mensen Chris Mensen Carlos, MN Carlos, MN -
DNS 10 51T Tim Thomas Tim Thomas West Fargo, ND West Fargo, ND -

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 1TPO Tyler Peterson Tyler Peterson Hickson, ND Hickson, ND 2
2 5 4 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Alexandria, MN Alexandria, MN 3
3 8 5X Dan Pederson Dan Pederson Underwood, MN Underwood, MN 5
4 9 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 5
5 7 2X Brady Gerdes Brady Gerdes Villard, MN Villard, MN 2
Top 5 transfer
6 1 7 Corey Jones Corey Jones Zimmerman, MN Zimmerman, MN -5
7 2 26X Brent Pulskamp Brent Pulskamp Wahpeton, ND Wahpeton, ND -5
8 DNF 4 51T Tim Thomas Tim Thomas West Fargo, ND West Fargo, ND -4
9 DNF 6 50 Brady Caul Brady Caul Fort Frances, ON Fort Frances, ON -3

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN 1
2 5 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 3
3 1 21X Travis Saurer Travis Saurer Elizabeth, MN Elizabeth, MN -2
4 3 10X Dustin Bitzan Dustin Bitzan Brandon, MN Brandon, MN -1
5 4 34 Scott Engholm Scott Engholm Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN -1
Top 5 transfer
6 8 7T Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 2
7 6 13X McKenzie Mikkelson McKenzie Mikkelson Alexandria, MN Alexandria, MN -1
8 DNF 7 2J Blake Jegtvig Blake Jegtvig Hawley, MN Hawley, MN -1

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Princeton, MN Princeton, MN 1
2 1 2 Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN -1
3 4 52 Jason Thoennes Jason Thoennes Garfield, MN Garfield, MN 1
4 6 5H Brett Hoium Brett Hoium Villard, MN Villard, MN 2
5 8 71 Trent Grager Trent Grager Sykeston, ND Sykeston, ND 3
Top 5 transfer
6 5 89JR J.T. Johnson J.T. Johnson Milaca, MN Milaca, MN -1
7 7 97 Peter Loecken Peter Loecken Paynesville, MN Paynesville, MN -
8 3 US Jonathan Olmscheid Jonathan Olmscheid Dassel, MN Dassel, MN -5

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 17 Mike Greseth Mike Greseth Harwood, ND Harwood, ND 1
2 4 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN 2
3 7 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 4
4 3 6T Corky Thomas Corky Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN -1
5 1 84 Michael Johnson Michael Johnson Moorhead, MN Moorhead, MN -4
Top 5 transfer
6 8 15X Blake Boelens Blake Boelens Brandon, MN Brandon, MN 2
7 DNF 6 53 Chris Mensen Chris Mensen Carlos, MN Carlos, MN -1
8 DNF 5 88K Randy Klein Randy Klein Buffalo, ND Buffalo, ND -3
Collins Brothers Towing
Minnesota Truck Headquarters (MTH)
Woodies Racing
Country Pride Excavating
AMSOIL Synthetic Motor Oil
Ryan Benjamin Realty
Iron City Construction
Shaw Trucking
Pederson Farms
Country Cat
Shocker Hitch
General Formulations
Fox Factory
Speedwerx Inc/Energy Release
BCC Signs  Graphics
Go Lithium
Rob Mueller Electric
Quarter Master
Hyperco 2023
Allstar Performance
WE Insurance
G + G
Wehrs Machine
Hooker Harness