Dan Ebert

Race Stats

  • Events29
  • Wins3
  • Top 516
  • Top 1019
6/8/2019 - ABC Raceway

6/8/2019 - ABC Raceway

Ashland, WI

Classes

  • WISSOTA Super Stock13 entries
  • WISSOTA Midwest Mods18 entries
  • Berglund Customs 6-Cylinders11 entries
  • WISSOTA Hornet8 entries
  • WISSOTA Pure Stock7 entries
  • WISSOTA Modifieds30 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Competitor Overview


Dan Ebert

Dan Ebert

Lake Shore, MN

WISSOTA Modifieds Start Finish +/-
A Feature 1 2 2 -
Heat 4 5 1 4

WISSOTA Modifieds

35 Laps

A Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 5
2 2 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN -
3 3 4N Jeremy Nelson Jeremy Nelson Alexandria, MN Alexandria, MN -
4 1 11 Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN -3
5 8 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN 3
6 10 32 Pat Cook Pat Cook Washburn, WI Washburn, WI 4
7 12 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 5
8 5 45J Johnny Broking Johnny Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -3
9 15 22 Jeff Spacek Jeff Spacek Phillips, WI Phillips, WI 6
10 4 73 Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN -6
11 9 24S Mike Stearns Mike Stearns Aberdeen, SD Aberdeen, SD -2
12 7 88 Tyler Luger Tyler Luger Oxford, WI Oxford, WI -5
13 14 99 Neil Balduc Neil Balduc Bessemer, MI Bessemer, MI 1
14 13 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN -1
15 21 7T Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 6
16 18 45 Bob Broking Bob Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 2
17 24 4X Steve Stuart Steve Stuart Ashland, WI Ashland, WI 7
18 11 48 Jerome Guyot Jerome Guyot Fannystelle, MB Fannystelle, MB -7
19 19 224 Cody Wolkowski Cody Wolkowski Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -
20 16 32III Cody Carlson Cody Carlson Superior, WI Superior, WI -4
21 17 99L Steve Lavasseur Steve Lavasseur River Falls , WI River Falls , WI -4
22 DNF 22 71 Todd Gehl Todd Gehl Solon Springs, WI Solon Springs, WI -
23 DNF 20 444 Bill Byholm Bill Byholm Glidden, WI Glidden, WI -3
24 DNF 25 6T Corky Thomas Corky Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 1
25 DNF 23 98 Al Uotinen Al Uotinen Superior, WI Superior, WI -2
12 Laps

B Feature 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN 1
2 1 22 Jeff Spacek Jeff Spacek Phillips, WI Phillips, WI -1
3 9 99L Steve Lavasseur Steve Lavasseur River Falls , WI River Falls , WI 6
4 5 224 Cody Wolkowski Cody Wolkowski Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON 1
5 7 7T Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 2
6 3 98 Al Uotinen Al Uotinen Superior, WI Superior, WI -3
Top 6 transfer
7 4 42 Paul Niznik Paul Niznik Medford, WI Medford, WI -3
8 8 68K Dan Kingsley Dan Kingsley Superior, WI Superior, WI -
DNS 6 6T Corky Thomas Corky Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN -
12 Laps

B Feature 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 99 Neil Balduc Neil Balduc Bessemer, MI Bessemer, MI 4
2 1 32III Cody Carlson Cody Carlson Superior, WI Superior, WI -1
3 4 45 Bob Broking Bob Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 1
4 2 444 Bill Byholm Bill Byholm Glidden, WI Glidden, WI -2
5 7 71 Todd Gehl Todd Gehl Solon Springs, WI Solon Springs, WI 2
6 3 4X Steve Stuart Steve Stuart Ashland, WI Ashland, WI -3
Top 6 transfer
7 8 3H Jake Hiatt Jake Hiatt Mason, WI Mason, WI 1
8 9 91 Paul Suzik Paul Suzik Ironwood, MI Ironwood, MI 1
9 DNF 6 122 Cole Spacek Cole Spacek Phillips, WI Phillips, WI -3
10 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN 1
2 6 11 Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN 4
3 1 24S Mike Stearns Mike Stearns Aberdeen, SD Aberdeen, SD -2
Top 3 transfer
4 3 22 Jeff Spacek Jeff Spacek Phillips, WI Phillips, WI -1
5 4 98 Al Uotinen Al Uotinen Superior, WI Superior, WI -1
6 5 224 Cody Wolkowski Cody Wolkowski Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -1
7 7 7T Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN -
8 8 99L Steve Lavasseur Steve Lavasseur River Falls , WI River Falls , WI -
10 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN -
2 3 45J Johnny Broking Johnny Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN 1
3 2 32 Pat Cook Pat Cook Washburn, WI Washburn, WI -1
Top 3 transfer
4 4 32III Cody Carlson Cody Carlson Superior, WI Superior, WI -
5 8 4X Steve Stuart Steve Stuart Ashland, WI Ashland, WI 3
6 6 99 Neil Balduc Neil Balduc Bessemer, MI Bessemer, MI -
7 7 71 Todd Gehl Todd Gehl Solon Springs, WI Solon Springs, WI -
8 5 91 Paul Suzik Paul Suzik Ironwood, MI Ironwood, MI -3
10 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 4N Jeremy Nelson Jeremy Nelson Alexandria, MN Alexandria, MN -
2 3 88 Tyler Luger Tyler Luger Oxford, WI Oxford, WI 1
3 4 48 Jerome Guyot Jerome Guyot Fannystelle, MB Fannystelle, MB 1
Top 3 transfer
4 2 44 Darrell Nelson Darrell Nelson Hermantown, MN Hermantown, MN -2
5 5 42 Paul Niznik Paul Niznik Medford, WI Medford, WI -
6 DNF 7 6T Corky Thomas Corky Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 1
7 DNF 6 68K Dan Kingsley Dan Kingsley Superior, WI Superior, WI -1
10 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 4
2 1 73 Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN -1
3 6 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 3
Top 3 transfer
4 2 444 Bill Byholm Bill Byholm Glidden, WI Glidden, WI -2
5 3 45 Bob Broking Bob Broking Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -2
6 7 122 Cole Spacek Cole Spacek Phillips, WI Phillips, WI 1
7 4 3H Jake Hiatt Jake Hiatt Mason, WI Mason, WI -3
Collins Brothers Towing
Minnesota Truck Headquarters (MTH)
Woodies Racing
Country Pride Excavating
AMSOIL Synthetic Motor Oil
Ryan Benjamin Realty
Iron City Construction
Shaw Trucking
Pederson Farms
Country Cat
Shocker Hitch
General Formulations
Fox Factory
Speedwerx Inc/Energy Release
BCC Signs  Graphics
Go Lithium
Rob Mueller Electric
Quarter Master
Hyperco 2023
Allstar Performance
WE Insurance
G + G
Wehrs Machine
Hooker Harness