Dan Ebert

Race Stats

  • Events29
  • Wins3
  • Top 516
  • Top 1019
10/10/2020 - Ogilvie Raceway

10/10/2020 - Ogilvie Raceway

Ogilvie, MN

Draw cut off and Pit meeting will be at 4:15pm

Online Food Ordering Now Available
https://ogilvie-raceway.square.site

Order of Events

Heats
Limited Late Model Heats (10 laps)

B-Mains (if needed)
Street Stock (15 laps)
Midwest Modified (15 laps)
Late Model (15 laps)
Modified (15 laps)
Super Stock (15 laps)
Limited Late Model (15 laps)
Mod Four (15 laps)
Pure Stock (15 laps)
Hornet (12 laps)

Features
Street Stock (25 laps) $1,000 to win
Midwest Modified (25 laps) $1,500 to win
Late Model (40 laps) $4,000 to win
Modified (35 laps) $3,000 to win
Super Stock (30 laps) $2,000 to win
Limited Late Model (25 laps) $500 to win
Mod Four (20 laps) $750 to win
Pure Stock (20 laps) $500 to win
Hornet (20 laps) $250 to win

Classes

  • WISSOTA Hornet29 entries
  • WISSOTA Late Model30 entries
  • WISSOTA Midwest Mods67 entries
  • WISSOTA Mod Four23 entries
  • WISSOTA Street Stock36 entries
  • WISSOTA Super Stock55 entries
  • WISSOTA Pure Stock17 entries
  • Dirt Late Models11 entries
  • USRA Modifieds
  • WISSOTA Modifieds57 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Competitor Overview


Dan Ebert

Dan Ebert

Lake Shore, MN

WISSOTA Late Model Start Finish +/-
A Feature 1 4 3 1
WISSOTA Modifieds Start Finish +/-
A Feature 1 18 9 9
B Feature 2 1 1 -

WISSOTA Late Model

40 Laps

A Feature 1MN Truck Headquarters

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 11D Pat Doar Pat Doar New Richmond, WI New Richmond, WI 2
2 14 11 James Giossi James Giossi Hudson, WI Hudson, WI 12
3 4 66 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 1
4 12 58 A.J. Diemel A.J. Diemel Elk Mound, WI Elk Mound, WI 8
5 2 F19 Marshall Fegers Marshall Fegers Savage, MN Savage, MN -3
6 5 31 Travis Budisalovich Travis Budisalovich St. Paul, MN St. Paul, MN -1
7 10 6M Jeff Massingill Jeff Massingill Keewatin, MN Keewatin, MN 3
8 17 90 Lance Matthees Lance Matthees Winona, MN Winona, MN 9
9 6 519 Steve Laursen Steve Laursen Cumberland, WI Cumberland, WI -3
10 9 21 Mike Bellefeuille Mike Bellefeuille Duluth, MN Duluth, MN -1
11 18 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 7
12 7 28 Jeff Provinzino Jeff Provinzino Hibbing, MN Hibbing, MN -5
13 23 71 Zach Wohlers Zach Wohlers Cohasset, MN Cohasset, MN 10
14 19 7C Jim Carlson Jim Carlson Minneapolis, MN Minneapolis, MN 5
15 DNF 1 7X Jesse Glenz Jesse Glenz Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -14
16 DNF 13 42S Don Shaw Don Shaw Ham Lake, MN Ham Lake, MN -3
17 DNF 16 1-2 Bryce Sward Bryce Sward Nelson, MN Nelson, MN -1
18 DNF 25 T18 T.J. Adams T.J. Adams Hayward, WI Hayward, WI 7
19 DNF 20 37 Scott Ward Scott Ward Watertown, SD Watertown, SD 1
20 DNF 24 2 Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 4
21 DNF 8 28M Sam Mars Sam Mars Menomonie, WI Menomonie, WI -13
22 DNF 22 23 Kyle Peterlin Kyle Peterlin Hibbing, MN Hibbing, MN -
23 DNF 15 44 Cole Schill Cole Schill Hawley, MN Hawley, MN -8
24 DNF 21 32 Jordan Tollakson Jordan Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN -3
25 DNF 11 28S Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN -14
15 Laps

B Feature 1MN Truck Headquarters

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 90 Lance Matthees Lance Matthees Winona, MN Winona, MN -
2 3 85 John Kaanta John Kaanta Elk Mound, WI Elk Mound, WI 1
3 2 7C Jim Carlson Jim Carlson Minneapolis, MN Minneapolis, MN -1
4 4 37 Scott Ward Scott Ward Watertown, SD Watertown, SD -
5 6 32 Jordan Tollakson Jordan Tollakson Montevideo, MN Montevideo, MN 1
6 10 23 Kyle Peterlin Kyle Peterlin Hibbing, MN Hibbing, MN 4
7 8 71 Zach Wohlers Zach Wohlers Cohasset, MN Cohasset, MN 1
8 11 2 Dave Mass Dave Mass East Bethel, MN East Bethel, MN 3
Top 8 transfer
9 9 21K Joe Kienzle Jr Joe Kienzle Jr South Range, WI South Range, WI -
10 12 14J James Kendrick James Kendrick Vandiver, AL Vandiver, AL 2
11 14 47 Miranda Carlson Miranda Carlson Afton, MN Afton, MN 3
12 13 9 Tim Lillo Tim Lillo Superior, WI Superior, WI 1
13 DNF 7 T18 T.J. Adams T.J. Adams Hayward, WI Hayward, WI -6
14 DNF 5 11B Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN -9

WISSOTA Modifieds

35 Laps

A Feature 1MN Truck Headquarters

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 3
2 3 89 A.J. Diemel A.J. Diemel Elk Mound, WI Elk Mound, WI 1
3 9 11B Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN 6
4 5 19X Jeremy Nelson Jeremy Nelson Princeton, MN Princeton, MN 1
5 11 21 Jake Smith Jake Smith Fall Creek, WI Fall Creek, WI 6
6 14 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN 8
7 2 2 Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN -5
8 19 1X Jesse Glenz Jesse Glenz Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 11
9 18 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 9
10 7 4 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Alexandria, MN Alexandria, MN -3
11 16 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN 5
12 10 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN -2
13 8 97 Greg Chesley Greg Chesley Duluth, MN Duluth, MN -5
14 6 57A Mike Anderson Mike Anderson Jim Falls, WI Jim Falls, WI -8
15 21 88 Eric Lamm Eric Lamm Milaca, MN Milaca, MN 6
16 1 05 Jake Hartung Jake Hartung Elmwood, WI Elmwood, WI -15
17 20 73 Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN 3
18 12 5K Tyler Kaeter Tyler Kaeter St. Cloud, MN St. Cloud, MN -6
19 23 15W Alex Williamson Alex Williamson Rushford, MN Rushford, MN 4
20 22 442 Aaron Johnson Aaron Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN 2
21 24 R2 Jason Richardson Jason Richardson Elgin, MN Elgin, MN 3
22 DNF 17 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN -5
23 DNF 15 47 Danny Vang Danny Vang Deerwood, MN Deerwood, MN -8
24 DNF 13 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN -11
25 DNF 25 37 Kelly Estey Kelly Estey Hibbing, MN Hibbing, MN -
15 Laps

B Feature 1MN Truck Headquarters

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN 4
2 2 1X Jesse Glenz Jesse Glenz Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -
3 1 88 Eric Lamm Eric Lamm Milaca, MN Milaca, MN -2
4 6 15W Alex Williamson Alex Williamson Rushford, MN Rushford, MN 2
Top 4 transfer
5 19 22T Michael Truscott Michael Truscott Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 14
6 3 96 Taton Hansen Taton Hansen Spicer, MN Spicer, MN -3
7 8 93 Mike Knopps Mike Knopps Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI 1
8 15 24 Brandon Dolman Brandon Dolman Evansville, MN Evansville, MN 7
9 7 15S Wade Skindelien Wade Skindelien New London, MN New London, MN -2
10 12 37 Kelly Estey Kelly Estey Hibbing, MN Hibbing, MN 2
11 9 15F Devin Fouquette Devin Fouquette St. Cloud, MN St. Cloud, MN -2
12 16 34 Scott Engholm Scott Engholm Fort Ripley, MN Fort Ripley, MN 4
13 11 57 Duke Erickson Duke Erickson Sioux Falls, SD Sioux Falls, SD -2
14 14 18M Mason McEvers Mason McEvers Rochester, MN Rochester, MN -
15 17 3 Arne Anderson Arne Anderson Watertown, SD Watertown, SD 2
16 10 12 Joel Collins Joel Collins Princeton, MN Princeton, MN -6
17 20 40K Ken Hanka Ken Hanka Princeton, MN Princeton, MN 3
18 DNF 4 22 Brandon Copp Brandon Copp Brule, WI Brule, WI -14
19 DNF 13 00 Robby Bunkelman Robby Bunkelman Abbotsford, WI Abbotsford, WI -6
DNS 21 12G Jason Gross Jason Gross Osceola, WI Osceola, WI -
DNS 18 19 Jake Kierstead Jake Kierstead Sartell, MN Sartell, MN -
15 Laps

B Feature 2MN Truck Headquarters

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN -
2 6 73 Andy Jones Andy Jones Princeton, MN Princeton, MN 4
3 3 442 Aaron Johnson Aaron Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -
4 13 R2 Jason Richardson Jason Richardson Elgin, MN Elgin, MN 9
Top 4 transfer
5 4 1L Donnie Lofdahl Donnie Lofdahl Duluth, MN Duluth, MN -1
6 9 7J Rick Jacobson Rick Jacobson Bemidji, MN Bemidji, MN 3
7 11 46R Ryan Putnam Ryan Putnam Princeton, MN Princeton, MN 4
8 7 1M Curt Myers Curt Myers Cameron, WI Cameron, WI -1
9 2 30 Matt Leer Matt Leer Bruce, WI Bruce, WI -7
10 8 11 Sam Fankhauser Sam Fankhauser Rice Lake, WI Rice Lake, WI -2
11 18 15T Erick Thiesse Erick Thiesse Brainerd, MN Brainerd, MN 7
12 17 73N Ryan Nelson Ryan Nelson Castlewood, SD Castlewood, SD 5
13 12 3H Jake Hiatt Jake Hiatt Mason, WI Mason, WI -1
14 10 22B Josh Beaulieu Josh Beaulieu Bemidji, MN Bemidji, MN -4
15 16 2H Pat Hardy Pat Hardy Milaca, MN Milaca, MN 1
16 15 26D Chad Dawson Chad Dawson Isanti, MN Isanti, MN -1
17 DNF 5 16 Jason VandeKamp Jason VandeKamp Scandia, MN Scandia, MN -12
18 DNF 14 0 Zack Drews Zack Drews Ringle, WI Ringle, WI -4
DNS 20 5G Scott Greer Scott Greer Winnipeg, MB Winnipeg, MB -
DNS 19 51O Charles Olson Charles Olson Cannon Falls, MN Cannon Falls, MN -
Collins Brothers Towing
Minnesota Truck Headquarters (MTH)
Woodies Racing
Country Pride Excavating
AMSOIL Synthetic Motor Oil
Ryan Benjamin Realty
Iron City Construction
Shaw Trucking
Pederson Farms
Country Cat
Shocker Hitch
General Formulations
Fox Factory
Speedwerx Inc/Energy Release
BCC Signs  Graphics
Go Lithium
Rob Mueller Electric
Quarter Master
Hyperco 2023
Allstar Performance
WE Insurance
G + G
Wehrs Machine
Hooker Harness