Dan Ebert

Race Stats

  • Events29
  • Wins3
  • Top 516
  • Top 1019
10/6/2023 - Ogilvie Raceway

10/6/2023 - Ogilvie Raceway

Ogilvie, MN

Friday Night - Heats Only for all Classes

Draw Open: 2:30pm
Pits Open: 3:00pm
Grandstands Open: 5:00pm
DRAW CUT OFF: 6:15pm
Drivers Meeting: 6:15pm
Racing Starts: 7:00pm

Draw Fees for Classes
Late Models $100
Modifieds $50
Super Stocks $40
Midwest Modifieds $30
Street Stocks $25
Mod Fours $20
Pure Stocks & Hornets $15

Order of Events

Heats (all 8 Laps)
Street Stocks
Midwest Modifieds
Late Models
Modifieds
Super Stocks
Mod Fours
Pure Stocks
Hornets

Classes

  • WISSOTA Mod Four16 entries
  • WISSOTA Super Stock54 entries
  • WISSOTA Pure Stock17 entries
  • WISSOTA Street Stock41 entries
  • WISSOTA Midwest Mods67 entries
  • WISSOTA Late Model35 entries
  • WISSOTA Hornet24 entries
  • Modifieds
  • WISSOTA Modifieds40 entries

Track Contact

Full Event Information on MyRacePass

Competitor Overview


Dan Ebert

Dan Ebert

Lake Shore, MN

WISSOTA Midwest Mods Start Finish +/-
A Feature 1 14 - -
Heat 5 6 3 3
WISSOTA Modifieds Start Finish +/-
A Feature 1 5 - -
Heat 4 6 2 4

WISSOTA Midwest Mods

8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 2 69 Justin Bassa Justin Bassa Cotton, MN Cotton, MN 1
2 8 11JR Andrew Inman Andrew Inman Canyon, MN Canyon, MN 6
3 4 7G Rick Grams Rick Grams North Branch, MN North Branch, MN 1
4 7 13B Jess Brekke Jess Brekke Devils Lake, ND Devils Lake, ND 3
5 10 12 Derek Stanoch Derek Stanoch St. Cloud, MN St. Cloud, MN 5
6 9 17 Ashley Boyum Ashley Boyum International Falls, MN International Falls, MN 3
7 6 78 Cole Anderson Cole Anderson Saint Augusta, MN Saint Augusta, MN -1
8 3 743 Devon Charpenter Devon Charpenter Staples, MN Staples, MN -5
9 5 1 Joe Pangrac Joe Pangrac Buhl, MN Buhl, MN -4
10 1 X Tucker Jacobson Tucker Jacobson Pelican Rapids, MN Pelican Rapids, MN -9
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 3 17B Zach Benson Zach Benson Princeton, MN Princeton, MN 2
2 1 11 Ashton Schulte Ashton Schulte St. Cloud, MN St. Cloud, MN -1
3 2 48 Cole Kelley Cole Kelley New Richmond, WI New Richmond, WI -1
4 4 28 Paul Ripley Paul Ripley Duluth, MN Duluth, MN -
5 9 16 Garrett Paull Garrett Paull Fort Frances, ON Fort Frances, ON 4
6 5 32LLL Cody Carlson Cody Carlson Superior, WI Superior, WI -1
7 7 3P David Pixley David Pixley Cedar, MN Cedar, MN -
8 10 4W Joey Wagamon Joey Wagamon Blaine, MN Blaine, MN 2
9 8 33 Jake Hagemann Jake Hagemann Little Falls, MN Little Falls, MN -1
10 6 45 Keegan Kough Keegan Kough Proctor, MN Proctor, MN -4
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 3T Travis Schulte Travis Schulte Becker, MN Becker, MN -
2 5 44FX Mark Froehlich Mark Froehlich Zimmerman, MN Zimmerman, MN 3
3 10 9M Jake Molitor Jake Molitor Saint Cloud, MN Saint Cloud, MN 7
4 9 86 Don Smith Don Smith Cohasset, MN Cohasset, MN 5
5 6 30K Jake Kierstead Jake Kierstead Sartell, MN Sartell, MN 1
6 2 7A Eric Anderson Eric Anderson Chisholm, MN Chisholm, MN -4
7 8 46G Brockton Grams Brockton Grams Braham, MN Braham, MN 1
8 3 13BB Chris Bretting Chris Bretting Washburn, WI Washburn, WI -5
9 DNF 7 198 Zach Augustus Zach Augustus Princeton, MN Princeton, MN -2
10 DNF 4 18X Connor Drewry Connor Drewry Bemidji, MN Bemidji, MN -6
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 63JR Brady Larson Brady Larson Amery, WI Amery, WI 3
2 3 74 Gary James Nelson Gary James Nelson Ponemah, MN Ponemah, MN 1
3 5 DIRT Tim Siercks Tim Siercks Princeton, MN Princeton, MN 2
4 1 3D Daniel Bjonfald Daniel Bjonfald Minneapolis, MN Minneapolis, MN -3
5 7 08 Levi Voss Levi Voss Ogilvie, MN Ogilvie, MN 2
6 2 32J John Howard John Howard Mora, MN Mora, MN -4
7 6 19 Darrin Lawler Darrin Lawler Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -1
8 10 97X Brian Schott Brian Schott Redwing, MN Redwing, MN 2
9 DNF 9 03 Bryce Huff Bryce Huff Big Lake, MN Big Lake, MN -
10 DNF 8 47 Erik Gruhlke Erik Gruhlke Elk River, MN Elk River, MN -2
8 Laps

Heat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 27 Corey Mehrwerth Corey Mehrwerth St. Stephen, MN St. Stephen, MN -
2 4 04N Nick Ayotte Nick Ayotte New Richmond, WI New Richmond, WI 2
3 6 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 3
4 7 16V Jason VandeKamp Jason VandeKamp Scandia, MN Scandia, MN 3
5 8 B37 Cody Borgeson Cody Borgeson New Richmond, WI New Richmond, WI 3
6 2 33CC Cole Chernosky Cole Chernosky Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -4
7 3 10 Mervin Castle III Mervin Castle III Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -4
8 9 61 Andrea Keeney Andrea Keeney Ridgeland, WI Ridgeland, WI 1
9 DNF 5 5 David Swearingen David Swearingen Stacy, MN Stacy, MN -4
8 Laps

Heat 6

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 21 Wyatt Boyum Wyatt Boyum International Falls, MN International Falls, MN 5
2 2 14K Shawn Kelley Shawn Kelley New Richmond, WI New Richmond, WI -
3 1 89 Matt Klukas Matt Klukas Colfax, WI Colfax, WI -2
4 4 33C Cole Boston Cole Boston Lindstrom, MN Lindstrom, MN -
5 7 13 Devyn Weleski Devyn Weleski Blackduck, MN Blackduck, MN 2
6 8 28T Scott Tofte Scott Tofte Madison, MN Madison, MN 2
7 5 2DB Daniel Berglund Daniel Berglund Princeton, MN Princeton, MN -2
8 3 32N Nick Howard Nick Howard Isanti, MN Isanti, MN -5
9 9 2D Jonathan Dulas Jonathan Dulas Eagle Bend, MN Eagle Bend, MN -
8 Laps

Heat 7

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 19X James Trantina III James Trantina III St. Joseph, MN St. Joseph, MN -
2 3 50H Haley Dykhoff Haley Dykhoff Starbuck, MN Starbuck, MN 1
3 4 69R Terry Reilly Terry Reilly Watertown, SD Watertown, SD 1
4 5 980 Kaden Woodie Kaden Woodie Milaca, MN Milaca, MN 1
5 7 74J Corey Koenig Corey Koenig Sauk Rapids, MN Sauk Rapids, MN 2
6 6 23 Alexander McFarlen Alexander McFarlen Blaine, MN Blaine, MN -
7 9 44.5 Charles Bistodeau Charles Bistodeau Nowthen, MN Nowthen, MN 2
8 DNF 8 87 William Moelter William Moelter Elk Mound, WI Elk Mound, WI -
DNS 2 11R Landyn Randt Landyn Randt Siren, WI Siren, WI -

WISSOTA Modifieds

8 Laps

Heat 1

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 11B Jody Bellefeuille Jody Bellefeuille Carlton, MN Carlton, MN -
2 5 9E Don Eischens Don Eischens Richmond, MN Richmond, MN 3
3 3 7 Brandon Mehrwerth Brandon Mehrwerth Foley, MN Foley, MN -
4 8 9B Brendan Blascyk Brendan Blascyk Hoffman, MN Hoffman, MN 4
5 7 112 Brennan Gave Brennan Gave Princeton, MN Princeton, MN 2
6 6 88 Eric Lamm Eric Lamm Milaca, MN Milaca, MN -
7 2 24 Tyler English Tyler English Princeton, MN Princeton, MN -5
8 DNF 4 06 Jeremy Nelson Jeremy Nelson Princeton, MN Princeton, MN -4
8 Laps

Heat 2

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 6 7A Shane Sabraski Shane Sabraski Rice, MN Rice, MN 5
2 5 14W Clayton Wagamon Clayton Wagamon Ramsey, MN Ramsey, MN 3
3 3 2* Denis Czech Denis Czech Gilman, MN Gilman, MN -
4 7 6ST Joseph Thomas Joseph Thomas Glyndon, MN Glyndon, MN 3
5 8 9 Brady Uotinen Brady Uotinen Superior, WI Superior, WI 3
6 4 15S Wade Skindelien Wade Skindelien New London, MN New London, MN -2
7 DNF 1 2G Todd Gehl Todd Gehl Solon Springs, WI Solon Springs, WI -6
8 DNF 2 WIN1 Karl Leavenworth Karl Leavenworth Ramsey, MN Ramsey, MN -6
8 Laps

Heat 3

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 1 18A Landon Atkinson Landon Atkinson Little Falls, MN Little Falls, MN -
2 6 2C Dave Cain Dave Cain Corcoran, MN Corcoran, MN 4
3 2 T40 Danny Thomas Danny Thomas Knapp, WI Knapp, WI -1
4 4 21 Jake Smith Jake Smith St. Joseph, MN St. Joseph, MN -
5 8 27P Parker Anderson Parker Anderson Phillips, WI Phillips, WI 3
6 5 18S Kennedy Swan Kennedy Swan Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -1
7 7 T23 John Toppozini John Toppozini Thunder Bay, ON Thunder Bay, ON -
8 3 8 Dakota Smith Dakota Smith Chippewa Falls, WI Chippewa Falls, WI -5
8 Laps

Heat 4

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 4 26G Ryan Gierke Ryan Gierke Villard, MN Villard, MN 3
2 6 60 Dan Ebert Dan Ebert Lake Shore, MN Lake Shore, MN 4
3 5 04JR Adam Ayotte Adam Ayotte Elk River, MN Elk River, MN 2
4 8 89JR J.T. Johnson J.T. Johnson Milaca, MN Milaca, MN 4
5 2 4A Hunter Anderson Hunter Anderson Phillips, WI Phillips, WI -3
6 3 38 Simon Wahlstrom Simon Wahlstrom Mikana, WI Mikana, WI -3
7 1 13 Cayden Schmeling Cayden Schmeling Watertown, SD Watertown, SD -6
8 7 442 Aaron Johnson Aaron Johnson Brainerd, MN Brainerd, MN -1
8 Laps

Heat 5

Finish Start # Competitor Hometown +/-
1 5 24D Brandon Dolman Brandon Dolman Evansville, MN Evansville, MN 4
2 3 5K Tyler Kaeter Tyler Kaeter St. Cloud, MN St. Cloud, MN 1
3 2 32 Max Nelson Max Nelson Milaca, MN Milaca, MN -1
4 1 1L Donnie Lofdahl Donnie Lofdahl Duluth, MN Duluth, MN -3
5 8 74 Shaun Kreyer Shaun Kreyer Hayward, WI Hayward, WI 3
6 6 22 Brandon Copp Brandon Copp Brule, WI Brule, WI -
7 7 2 Charlie Castle Charlie Castle Grand Rapids, MN Grand Rapids, MN -
DNS 4 11X Austin Chyba Austin Chyba Alexandria, MN Alexandria, MN -
Collins Brothers Towing
Minnesota Truck Headquarters (MTH)
Woodies Racing
Country Pride Excavating
AMSOIL Synthetic Motor Oil
Ryan Benjamin Realty
Iron City Construction
Shaw Trucking
Pederson Farms
Country Cat
Shocker Hitch
General Formulations
Fox Factory
Speedwerx Inc/Energy Release
BCC Signs  Graphics
Go Lithium
Rob Mueller Electric
Quarter Master
Hyperco 2023
Allstar Performance
WE Insurance
G + G
Wehrs Machine
Hooker Harness